امروز برابر است با :1 تیر 1403

بازاریابی معکوس (Reverse Marketing)

بازاریابی معکوس، مفهومی از بازاریابی است که در آن، به جای اینکه بازاریابان به دنبال مشتری باشند، مشتریان به دنبال شرکت ها و کسب و کارها هستند. در واقع، این روش شبیه روانشناسی معکوس است که در آن، فرد دیگری را وادار می کنیم تا چیزی را انجام داده یا بگوید که در تضاد با آنچه که ترجیح داده شده است، می باشد.

برخلاف روش‌ های بازاریابی سنتی که محصولات یا خدمات خود را از طریق روش‌ های مختلف تبلیغ می‌ کنند، بازاریابی معکوس باعث می‌ شود مصرف‌کنندگان نهایی به تنهایی و اتوماتیک وار، به دنبال یک محصول یا خدمات باشند. روش‌ های سنتی بازاریابی، که اغلب به آنها بازاریابی اجباری می‌ گویند، مستلزم یافتن مشتریان هدف خود توسط کسب‌ و کارها و متقاعد کردن آن‌ها به این است که محصول یا خدمات آن‌ ها نه تنها نیازهای آن‌ها را برآورده می‌ کند؛ بلکه از رقبایشان نیز بهتر است.

با این حال، در بازاریابی معکوس، تنها کاری که یک کسب و کار باید انجام دهد، این است که اطلاعاتی در مورد محصول یا خدمات خود به مصرف کنندگان بدهد. این اطلاعات به عنوان یک مشاور برای مصرف کنندگان عمل کرده و همچنین، هزینه اضافی برای مصرف کنندگان ایجاد نخواهد کرد.

در بازاریابی معکوس، کسب و کارها توجه مصرف کننده را به سمت برند کسب و کار خود معطوف می کنند و سعی می کنند حس وفاداری را در مشتری ایجاد کنند. در واقع در بازاریابی معکوس، ارزش‌ آفرینی برند، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و یکی از ویژگی‌ های اصلی و اولیه این نوع بازاریابی به شمار می رود.

بهترین شیوه های بازاریابی معکوس

 • تهاجمی عمل نکنید!

مهم است که در طول بازاریابی معکوس، تا حد امکان در استراتژی غیر تهاجمی باقی بمانید. به یاد داشته باشید، مصرف کننده باید احساس کند که مجبور است به تنهایی محصول یا شرکت مورد نظر خود را جستجو کند. به عنوان مثال اگر نیاز دارید تا آدرس ایمیل مخاطبانتان را جمع آوری کنید، ابتدا برای این کار اجازه بخواهید.

 • تمرکز بر محتوا

هرگز نمی توان در مورد ارزش محتوای با کیفیت و برتر اغراق کرد. در کسب و کارهای دیجیتال، محتوای جذاب، همه چیز است! محتوا یعنی جذب مخاطب، یعنی فروش، یعنی هر آنچه که شما بخواهید! فقط کافیست بتوانید آن را به درستی بکار گرفته و همسو با اصول سئو و برندینگ پیاده سازی کنید.

زمانی که که یک شرکت فعال در راه اندازی کسب و کار، کمپین بازاریابی معکوس خود را ایجاد کرد، این شرکت مجموعه‌ ای از ویدیوهای حرفه‌ ای را در این کمپین وارد حوزه تبلیغات کرد. این ویدئوها با فرکانسی منتشر می شدند که بینندگان را تحت تأثیر قرار داده و سبب می شدند که مخاطبان موضوعات معنی‌ داری را لمس کنند. موضوعی که منجر به ایجاد رابطه عمیق‌ تر بین شرکت و خریداران ایده‌ آل آن شد. همین موضوع ساده، یعنی نوع فرکانسی که محتوا با آن ارائه میشد، نشان می دهد که هر بخش حتی کوچک محتوایی که تولید می کنید، می تواند چه تأثیر شگرفی بر نتیجه نهایی داشته باشد.

 • از رسانه های اجتماعی استفاده کنید

بسیاری از شرکت های حوزه کسب و کار دیجیتال، در کنار وبسایت خود، از صفحات اینستاگرام، تلگرام و سایر روش های ارتباطی رایج نیز استفاده می کنند. این ارتباط، در جهت ارسال محتوای مرتبط و جذاب برای مخاطبان به کار گرفته می شود. البته فراموش نکنید مهم است که قبل از اینکه پست های استراتژیک بیشتری را از این طرق ارائه کنید، ابتدا باید ارزش محصولات خود را به مخاطبانتان بشناسانید. این رویکرد در پلتفرم هایی مانند اینستاگرام و تلگرام به اندازه ای که حتی فکرش را هم نمی کنید، خوب عمل می کند.

 • ارزیابی کسب و کار

برای دستیابی به موفقیت در بازاریابی معکوس، کسب و کارها باید اهداف خود را تعیین کرده و عملکرد خود را ارزیابی کنند. علاوه بر این، این رویکرد معمولاً برای تغییر موقعیت یک نام تجاری و ایجاد تصویر مورد نظر از آن کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. برای ارزیابی کسب و کار خود، در نظر بگیرید که مردم چگونه به محصول، خدمات یا شرکت شما نگاه می کنند. این مهم است که ارزیابی کنید که آیا کسب و کار شما نیازها و مشکلاتی را که مخاطبان مورد نظر شما با آن روبرو هستند را درک و برطرف می کند یا خیر.

مقاله پیشنهادی: بازاریابی عصبی

نکات کلیدی در بازاریابی معکوس

 • بازاریابی معکوس، به یک رویکرد بازاریابی اشاره دارد که مصرف کنندگان را تشویق می کند تا یک محصول یا شرکت را خودشان پیدا کنند؛ نه اینکه مستقیماً توسط تکنیک های بازاریابی آن شرکت مورد هدف قرار بگیرند.
 • ایجاد اعتماد، بخشی ضروری از این رویکرد است. شرکت ها باید محتوایی تولید کنند که از بالاترین کیفیت برخوردار باشد و قبل از اینکه انتظاری در ازای آن داشته باشند، بر ارائه ارزش به مشتریان بالقوه خود تمرکز کنند.
 • رسانه های اجتماعی، یک راه عالی برای تعامل با مشتریان و ایجاد روابط هستند.
 • شرکت‌ های حوزه کسب و کار دیجیتال باید تلاش کنند تا محتوایی معنی‌ دار و جذاب را به طور منظم پست کرده و آنها را به عنوان منبعی برای کسب اطلاعات از کسب و کار خود معرفی کنند.

مزایای بازاریابی معکوس

برخی از مزایای بازاریابی معکوس عبارتند از:

 • افزایش درگیر شدن با مشتری:

بازاریابی معکوس به کسب و کارها اجازه می دهد تا بازخورد محصولات، خدمات و تجربه مشتری خود را از مشتریان بالقوه دریافت کنند. این شیوه، به کسب و کارها کمک می کند تا بهتر بفهمند که مخاطبان هدفشان چه می خواهند و چگونه می توان بهترین خدمات را به آنها ارائه کرد.

 • اعتماد و اعتبار بهبود یافته:

بازاریابی معکوس همچنین می تواند به ایجاد اعتماد بین کسب و کار و مشتریانش کمک کند. با تعامل با مشتریان از طریق نظرسنجی ها، گروه های متمرکز و سایر روش ها، کسب و کارها می توانند بینش ارزشمندی در مورد ترجیحات، نیازها و علایق مشتری به دست آورند. این عمل، باعث می شود که مشتریان احساس کنند توسط کسب و کار دیده می شوند و برای کسب و کاری که انتخاب کرده اند، ارزش دارند. اتفاقی که منجر به بهبود حس اعتماد و وفاداری در مشتریان می شود.

 • افزایش بازگشت سرمایه با تعامل با مشتریان بالقوه:

از طریق بازاریابی معکوس، کسب و کارها می توانند بازده سرمایه خود را افزایش دهند. این امر، به این دلیل است که کسب و کارها می توانند از بازخورد مشتریان برای اصلاح محصولات و خدمات خود، بهینه سازی کمپین های بازاریابی و ایجاد تبلیغات هدفمند استفاده کنند که باعث فروش بیشتر می شود. بازاریابی معکوس به کسب و کارها کمک می کند تا تصمیمات بهتری در مورد چگونگی دستیابی به مخاطبان هدف خود و به حداکثر رساندن توانایی فروش خود بگیرند.

 • بازاریابی معکوس، روشی مقرون به صرفه:

بازاریابی معکوس، روشی مقرون به صرفه برای دریافت بازخورد مشتری است؛ چرا که کسب و کارها نیازی به سرمایه گذاری در نظرسنجی های پرهزینه یا گروه های متمرکز برای به دست آوردن اطلاعات در مورد مخاطبان هدف خود ندارند. آنها به سادگی می توانند مستقیماً از مشتریان بپرسند و از نتایج بدست آمده، برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد ارائه بهترین خدمات به آنها استفاده کنند. این امر، باعث می‌شود که بازاریابی معکوس، نسبت به سایر اشکال تحقیقات بازار، بودجه مناسب‌ تر و متعادل تری نیاز داشته باشد.

اگر یک کسب و کار جدید هستید یا محصول یا خدمات جدیدی را معرفی می کنید، توصیه می شود از استراتژی بازاریابی معکوس دوری کنید. آمارها نشان داده اند که تنها برندهای معتبر و آن هم با محصولاتی که قبلاً محبوب بوده اند، خواهد توانست بیشترین استفاده را از شیوه بازاریابی معکوس ببرند.

مقاله پیشنهادی: بازاریابی عملگرا

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --