امروز برابر است با :28 تیر 1403

افیلیت مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

بازاریابی وابسته یا همان افیلیت مارکتینگ، یک کانال بازاریابی مبتنی بر عملکرد است. بازاریابانی که در حوزه افیلیت مارکتینگ فعالیت می کنند، سعی دارند تا محصولات را به نمایندگی از برندها تبلیغ کنند. در ادامه به افیلیت مارکتری که به انجام فروش کمک کرده است، پاداش کمیسیون پرداخت خواهد شد.

افیلیت مارکتینگ، شیوه ای کم ریسک و بسیار کارآمد و همچنین یک کانال عالی است که بسیاری از برندها برای به حداکثر رساندن رشد و بازگشت سرمایه خود (RO) از آن استفاده می کنند.

طبق آمارهای فعالین حوزه دیجیتال مارکتینگ، انتظار می رود تا سال 2022 مبلغی که برای بازاریابی وابسته یا افیلیت مارکتینگ هزینه می شود، به 8.2 میلیارد دلار برسد؛ مبلغی که بیش از سه برابر ارزش این کانال در سال 2012 است. وقتی بازاریابی وابسته به خوبی انجام شود، می تواند هم برای بازاریابان و هم برای برندهای وابسته سودمند باشد. در هر مبادله افیلیت مارکتینگ، سه طرف اصلی وجود دارد: افیلیت مارکتر، برند و مصرف کننده.

اجزای مبادله در افیلیت مارکتینگ

1.افیلیت مارکتر:

شرکت وابسته یا همان افیلیت مارکتر، ناشر یا شریکی است که محصولات یا خدمات را تبلیغ می کند. شرکت‌ های وابسته عموماً صاحب یک وب‌ سایت یا صفحه اجتماعی پرطرفدار بوده و برند تبلیغ‌ کننده را از طریق یک پیوند قابل پیگیری، تبلیغ می‌ کنند. این کار می تواند به شکل یک پست وبلاگ، پیشنهاد تخفیف، بررسی محصول، پست اجتماعی، بنر تبلیغاتی، پورتال مقایسه محصول، خبرنامه یا کمپین ایمیل باشد.

2. برند

نام تجاری یا برند، تاجر یا شرکتی است که محصولات یا خدماتی را به فروش می رساند. برندها، با شرکت‌ های وابسته شریک می‌ شوند تا در مورد کسب‌ و کار خود صحبت کنند و فروش خود را افزایش دهند. در این فرآیند، برندها به ازای فروش یا کلیک روی وب سایت خود، به شرکت های وابسته کمیسیون پرداخت خواهند کرد.

3.مصرف کننده

مصرف کننده، همان کاربر نهایی است که روی پیوند وابسته کلیک کرده و محصول یا خدماتی را در وب سایت تبلیغ کننده، خریداری می کند. همراه با وجود این سه جز اصلی، داشتن یک پلتفرم وابسته برای مدیریت بازاریابی وابسته یا افیلیت مارکتینگ، امری ضروری و حیاتی است. پلتفرم وابسته، یک راه حل فناوری محور است که تبلیغ کنندگان و شرکت های وابسته را به هم متصل می کند.

در واقع پلتفرم وابسته، یک سیستم جامع است که قابلیت های ردیابی، قرارداد، گزارش و پرداخت را فراهم می کند تا بتوانید افیلیت مارکترها را در مقیاس وسیع مدیریت کنید. این پلتفرم همچنین می‌ تواند با تکیه بر اطلاعات پیشین، فرصت‌ های فروش آینده را بررسی کرده و با دقت به شما نشان دهد که چه چیزی برای برند شما مفید بوده و کدام بخش ها بی فایده و صرفا هزینه بر هستند.

مزایای افیلیت مارکتینگ چیست؟

بازاریابی وابسته، در شکل تکامل یافته خود که امروزه به طور گسترده شناخته می شود، دارای مزایای بسیاری است. ریسک و هزینه کم، مزیت اصلی مشارکت های وابسته است؛ چرا که برندها فقط برای نتایج هزینه می پردازند و تبلیغات بی نتیجه و پرهزینه از فرآیند فروش حذف خواهند شد. این نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه های بازاریابی می شود، بلکه منجر به پتانسیل رشد بالاتر نیز می شود.

شرکت‌ های وابسته نیز از یک فرآیند بدون ریسک لذت می‌ برند؛ زیرا معمولاً هیچ هزینه‌ ای برای پیوستن به برنامه افیلیت مارکتینگ برند وجود ندارد. علاوه بر این، آنها از درآمدهای بدون سقف برای ترافیکی که برای تبلیغ کنندگان ارسال می کنند، نیز سود خواهند برند.

  • داشتن مخاطب هدفمند

داشتن مخاطب هدفمند، یکی از نقاط قوت اصلی افیلیت مارکتینگ است. در واقع در افیلیت مارکتینگ، شما با شرکت های وابسته ای کار می کنید که مخاطبان مشابه شما دارند. این بدان معناست که احتمال بیشتری وجود دارد تا بتوانید نرخ تبدیل خود را بالاتر برده و سرنخ های بیشتری را به مشتریان کنشگر و بالفعل تبدیل کنید.

شرکت‌ های وابسته که به برند شما مربوط می‌ شوند، احتمالاً مخاطبانی خواهند داشت که در حال حاضر به دنبال محصولات یا خدمات قابل مقایسه با شما هستند.

  • انعطاف‌ پذیری بیشتر

پیش‌ بینی اینکه برنامه‌ های بازاریابی شما چقدر خوب پیش خواهند رفت، دشوار است و به همین دلیل است که بازاریابی وابسته یا همان افیلیت مارکتینگ، فرایندی بسیار سودمند است؛ چرا که به شما امکان می دهد برنامه خود را در صورت لزوم (و در مواقعی که لازم است)، کوچک یا بزرگ کنید. این موضوع به این دلیل است که در بازاریابی وابسته، برای افزایش مقیاس، هزینه زیادی مورد نیاز نبوده و اگر برای مدتی نیاز به کاهش حضور در بازار داشته باشید، نگران نخواهید بود.

  • راه های متعدد برای هدف قرار دادن مشتریان بالقوه

پیوندهای افیلیت مارکتینگ را می توان در بسیاری از زمینه ها قرار داد. با شرکت های وابسته، شما فقط محدود به تبلیغات بنری یا لینک گونه نخواهید بود. در عوض، ممکن است یک محصول یا خدمات از طریق یک پست وبلاگ، کوپن یا پیوند رسانه اجتماعی تبلیغ شود.

از قدرت اعتبار و اعتماد همگام با فناوری مشارکت استفاده کنید!

از آنجایی که عادات خرید آنلاین و تحقیق مصرف‌ کننده همچنان در حال رشد و تغییر است، لزوم بکارگیری بازاریابی وابسته مهم‌ تر از هر زمان دیگری به چشم می آید.

روش‌ های تبلیغات سنتی، دیگر با سلایق مصرف‌ کنندگان امروزی همخوانی ندارند. در نقطه مقابل، افیلیت مارکترها قبلاً با استفاده از محتوای معتبر، اعتماد بازار هدف را به دست آورده اند. فراموش نکنید که بازار هدف آن ها، همپوشانی قابل توجهی با بازار هدف شما داشته و این، بدان معناست که دیگر نیازی به تحقیقات گسترده بازار نخواهید داشت.

صرف نظر از اندازه کسب و کار شما یا مخاطبانتان، شراکت های وابسته در هر حال می توانند کمک کننده باشند. این شیوه با هزینه های کم بازاریابی، بازگشت سرمایه بالا و نتایج شدیدا قابل ردیابی، کارایی بیشتری نسبت به بسیاری از استراتژی های دیگر در زمینه بازاریابی ارائه می دهد. فکر می کنم دیگر حرف زدن در مورد افیلیت مارکتینگ کافیست و وقت آن رسیده که دست به کار شوید!

مقاله پیشنهادی: بازاریابی معکوس

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --