امروز برابر است با :4 اردیبهشت 1403

گوریلا مارکتینگ

گوریلا مارکتینگ، یک استراتژی تبلیغاتی است که از روش‌ های غیرمتعارف و خلاقانه برای جلب توجه و رضایت مشتریان استفاده می‌کند. این نوع تبلیغات، از مفهوم جنگ گوریلا، یا عنصر غافلگیری، برای ارتباط با مخاطبان هدف الهام گرفته است. این شکل از بازاریابی، به جای استفاده از رسانه‌ های سنتی، مانند رسانه‌ های چاپی، تلویزیون، بیلبورد و پست مستقیم، بر روی ایجاد اختلال در فضاهای عمومی و رویدادها با تصاویر یا فعالیت‌ های عجیب و غریب تمرکز می‌ کند. معمولاً، Guerilla Marketing بر پایه تعامل انسانی در مناطق شهری بنا شده است تا با بودجه کم، تاثیر بزرگی ایجاد کند و امیدوار است که با کمک شایعه و رسانه‌ های اجتماعی، به طرز موثری گسترش یابد.

گوریلا مارکتینگ در سال 1984 توسط جی کانراد لوینسون، یک مدیر تبلیغاتی، ابداع شد. لوینسون در دهه‌های اولیه کار خود در تبلیغات در شرکت‌های لئو برنت و JWT مشغول بود و بر روی کمپین‌ های انقلابی مانند خرگوش انرژایزر، آسمان‌ های دوستانه یونایتد، پیلزبری دوبوی و جالی گرین جاینت کار می‌ کرد. سپس او Guerilla Marketing را مفهوم‌ بندی کرد که شامل کمپین‌ های غیرسنتی با بودجه کم برای ایجاد شایعه در فضاهای عمومی بود. هدف این روش تبلیغاتی، افزایش آگاهی از یک محصول یا برند به گونه‌ ای است که احتمال خرید محصول یا خدمات یا صحبت درباره آن با سایر خریداران بالا رود.

گوریلا مارکتینگ می‌ تواند در فضاهای عمومی که حضور جمعیت زیادی را فراهم می‌ کنند، مانند خیابان‌ ها، کنسرت‌ ها، پارک‌ های عمومی، رویدادهای ورزشی، جشنواره‌ ها، سواحل و مراکز خرید انجام شود. یکی از عناصر کلیدی Guerilla Marketing، انتخاب زمان و مکان مناسب برای اجرای یک کمپین است تا از بروز مشکلات قانونی جلوگیری شود. گوریلا مارکتینگ می‌ تواند در فضای داخلی، فضای بیرونی، حمله به رویداد یا تجربی باشد که هدف آن، ایجاد تعامل عمومی با یک برند است.

اشتباه نکنید! Guerilla Marketing قانونی است؛ اما برخی از روش‌ های آن ممکن است در حدود و مرزهای اخلاقی باشند. گوریلا مارکتینگ محصول تغییر به رسانه‌ های الکترونیکی از تبلیغات سنتی، مانند چاپ، تلویزیون و رادیو است. این روش بازاریابی در سال 1984 توسط جی کانراد لوینسون در کتاب خود با عنوان Guerilla Marketing معرفی شد. این روش بازاریابی در اوایل دهه 2000 محبوب شد و از آن زمان، بسیاری از ایده‌ های آن تکرار شدند. امروزه، استراتژی‌های گوریلا مارکتینگ باید بسیار تازه و جدید باشند تا بتوانند برای جلب توجه رقابت کنند.

مزایا و معایب گوریلا مارکتینگ

گوریلا مارکتینگ مزایا و معایب خاص خود را دارد. برخی از مزایای آن عبارتند از:

  • بودجه کم:

Guerilla Marketing می‌ تواند با هزینه کمتری نسبت به تبلیغات سنتی انجام شود و در کنار آن‌، بازدهی بالاتری نیز داشته باشد.

  • آزادی خلاقانه:

گوریلا مارکتینگ به تبلیغ کنندگان اجازه می‌ دهد که از روش‌ های نوآورانه و جذاب برای ارتباط با مخاطبان استفاده کنند.

  • امکان ویروسی شدن:

Guerilla Marketing می‌ تواند باعث شود که تبلیغات یک برند یا محصول در فضای عمومی یا رسانه‌ های اجتماعی پخش شود و محبوبیت بالایی کسب کند.

  • استفاده از منابع توزیع ثانویه و ثلاثیه:

گوریلا مارکتینگ می‌ تواند از شبکه‌ های اجتماعی، رسانه‌ های خبری، وبلاگ‌ ها و دیگر منابعی که ممکن است درباره تبلیغات صحبت کنند، بهره ببرد.

معایب گوریلا مارکتینگ

  • خطر شکست بالا:

گوریلا مارکتینگ ممکن است برخلاف انتظار، مورد استقبال مخاطبان قرار نگیرد یا اثر مطلوبی ایجاد نکند.

  • پیام موردنظر می‌تواند اشتباه فهمیده و بازتاب شود:

Guerilla Marketing ممکن است باعث شود که برند یا محصول به صورت منفی در نظر گرفته شود یا با انتقادات و شکایات روبرو شود.

انواع گوریلا مارکتینگ

  • گوریلا مارکتینگ فضای بیرونی:

این نوع گوریلا مارکتینگ، شامل قرار دادن چیزی عجیب و غریب در محیط بیرونی است. این روش معمولاً در مناطق شهری با ترافیک پیاده زیاد انجام می‌ شود. برای مثال، یک شرکت می‌ تواند یک تابلوی بزرگ با نام برند خود را روی یک ساختمان بچسباند یا یک مجسمه یا نقاشی خلاقانه را در یک پارک عمومی قرار دهد.

  • گوریلا مارکتینگ فضای داخلی:

این نوع Guerilla Marketing، شامل قرار دادن چیزی عجیب و غریب در محیط داخلی است. این روش می‌ تواند در مکان‌ هایی مانند رستوران‌ ها، فروشگاه‌ ها، مترو، اتوبوس، تاکسی و دیگر مکان‌ هایی که مشتریان ممکن است با آن‌ ها روبرو شوند، انجام شود. برای مثال، یک شرکت می‌ تواند یک بروشور یا یک محصول نمونه را در یک مجله یا یک کتاب قرار دهد یا یک تبلیغ صوتی یا تصویری را در یک ایستگاه مترو پخش کند.

  • گوریلا مارکتینگ حمله به رویداد:

این نوع Guerilla Marketing، شامل ایجاد یک تبلیغ یا یک فعالیت در یک رویداد که مربوط به برند یا محصول نیست، می باشد. این روش می‌ تواند در رویدادهایی مانند کنسرت‌ ها، نمایش‌ ها، مسابقات ورزشی، جشنواره‌ ها و دیگر رویدادهایی که جمعیت زیادی را جذب می‌ کنند، انجام شود. برای مثال، یک شرکت می‌ تواند یک بنر یا یک پرچم با نام برند خود را در یک استادیوم ورزشی بالا بکشد.

  • گوریلا مارکتینگ تجربی:

این نوع گوریلا مارکتینگ، شامل ایجاد یک تجربه یا یک فعالیت برای مشتریان است که باعث شود آن‌ ها با برند یا محصول ارتباط برقرار کنند. این روش می‌ تواند در هر مکانی که مشتریان ممکن است حضور داشته باشند، انجام شود. برای مثال، یک شرکت می‌ تواند یک بازی یا یک مسابقه را برای مشتریان خود برگزار کند یا یک نمونه رایگان یا یک تخفیف ویژه را به آن‌ ها ارائه دهد.

مقاله پیشنهادی: بازاریابی عصبی

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --