امروز برابر است با :13 آذر 1402

قیف فروش در بازاریابی دیجیتال

قیف فروش در بازاریابی دیجیتال به صاحبان کسب و کارها یک مسیر مشخصی را معرفی می‌کند تا در مدت زمانی کوتاه، مخاطبان خود را به مشتریان وفادار تبدیل کنند؛ به نوعی، به کمک این ابزار می توان دریافت که در دنیای بازاریابی دیجیتال، چگونه یک مشتری راغب به مشتری بالفعل تبدیل می شود.

قیف فروش در بازاریابی دیجیتال شامل 4 مرحله اصلی و ساده است که در عین حال، با طی کردن هر مرحله، شرایط دشوار‌تر می‌شود تا هدف و مسیر پایانی که خرید کردن و تبدیل شدن مخاطبان آنلاین به مشتریان واقعی و وفادار یک کسب و کار است، محقق شود. این مراحل از دهانه بزرگ و باز قیف آغاز می گردد و در قسمت انتهایی قیف که بسیار کوچک و باریک است، تمام می شود. به این ترتیب، مراحل قیف فروش در بازاریابی دیجیتال شامل موارد زیر می شود:

  • مرحله آگاهی
  • مرحله ایجاد علاقه
  • مرحله تصمیم گیری
  • مرحله عمل

مراحل قیف فروش در بازاریابی دیجیتال

1. آگاهی

در این مرحله، مشتری یا مخاطب را باید نسبت به نیازها و خواسته های خود آگاه کرد؛ در همین راستا، شما می توانید اقدامات موثری مانند تولید محتوای آگاهی بخش در زمینه کالا یا خدمات خود انجام دهید تا مشتری احتمالی در زمان جستجو در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، با آن روبرو شود و پس از شناخت مزیت های خدمات شما، اقدام به خرید کند.
در نتیجه، در قسمت بالای قیف فروش در بازاریابی دیجیتال، به انتقال اطلاعات مفید و جذاب به مخاطبان نیاز داریم تا به واسطه آن، مشتریان به درک درست و کامل از مشکلات و نیازهای خود برسند و برای یافتن یک راه حل مناسب، به سراغ برند شما بیایند.

2. ایجاد علاقه

در مرحله دوم، مشتریان احتمالی هم زمان با شناخت نیازهای خود و آگاهی سطحی از برند و خدمات شما، در پی کسب اطلاعات و جزئیات کامل تر، برای ارزیابی محصول و خدمات شما هستند. وظیفه شما در این مرحله از قیف برای ایجاد علاقه در مشتری، کمی دشوار است و به عنوان بحرانی‌ترین قسمت قیف فروش شناخته می‌شود؛ چرا که مخاطبان در این مرحله گزینه‌های نامناسب و ناکارآمد را حذف می‌کنند و شما باید سعی کنید توانایی‌ها و مزیت های بالقوه کسب و کار خود را به مشتریان احتمالی ارائه دهید تا با ایجاد علاقه نسبت به برند شما، وارد ادامه مسیر قیف شوند.

3. تصمیم‌گیری

در این مرحله از قیف فروش در بازاریابی دیجیتال، مشتریان پس از شناخت و علاقه مند شدن نسبت به برند شما، آماده خرید هستند و به نوعی از دهانه قیف به سمت پایین حرکت کرده اند؛ در نتیجه لازم است پیشنهادات وسوسه انگیزی مانند ارائه تخفیف، هدیه، اشانتیون، خدمات ارسال رایگان و غیره را برای نهایی کردن خرید مشتری ارائه دهید. این پیشنهادات باید کالا و خدمات شما را در نظر مخاطبان و در مقایسه با سایر رقبا به اندازه ای متفاوت و مفید جلوه دهد که مشتریان برای انجام خرید از شما عجله کنند.

4. عمل

در قسمت انتهایی قیف فروش، مخاطبان وب سایت و شبکه اجتماعی شما اقدام به خرید کالا و خدمات می‌کنند و لازم است بدانید با فروش محصول به مشتریان، کار دیجیتال مارکتینگ شما به اتمام نمی رسد و باید بهترین خدمات را با شیوه های مختلف ارائه دهید تا مشتری خود را حفظ کنید و آن را به مشتری وفادار تبدیل کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --