امروز برابر است با :8 خرداد 1403

بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی، یک روش تبلیغاتی است که به این صورت عمل می‌ کند که اطلاعات درباره یک محصول یا خدمت را از طریق افراد و به ویژه از طریق اینترنت یا ایمیل به سرعت و به صورت همزمان در میان مخاطبان گسترش می‌ دهد. هدف از بازاریابی ویروسی، این است که افراد را تشویق کنند تا پیام تبلیغاتی را با دوستان، خانواده و سایر افراد به اشتراک بگذارند؛ فرآیندی که منجر به رشد هندسی تعداد دریافت‌ کنندگان پیام تبلیغاتی مذکور می شود.

در مورد بازاریابی ویروسی، کلمه «ویروسی»، به چیزی اشاره دارد که به سرعت و به صورت گسترده در میان مخاطبان هدف پخش می‌ شود. به عبارت دیگر، بازاریابی ویروسی، یک فعالیت عمدی است؛ اما انتشار پیام به صورت طبیعی و غیرمستقیم انجام می‌ شود. به همین دلیل، شبکه‌ های اجتماعی، محیط مناسبی را برای بازاریابی ویروسی فراهم می‌ کنند. ریشه‌های این سبک از بازاریابی، به بازاریابی سنتی دهان به دهان باز می گردد. استفاده گسترده از شبکه‌ های اجتماعی از جمله تلگرام، یوتیوب، ایکس (توییتر سابق)، اینستاگرام و … باعث شده است که تلاش‌ های بازاریابی ویروسی مدرن، هر روز، موفق‌ تر و مؤثرتر از گذشته ظاهر شوند.

اگر بخواهیم مثال هایی از بازاریابی ویروسی ارائه دهیم، این مثال می‌تواند شامل میم‌ ها و ترندینگ های شبکه‌ های اجتماعی باشد. به این فکر کنید که چگونه پدیده‌ های به ظاهر تصادفی مانند آنچه هر روز در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، ناگهان شبکه‌ های اجتماعی شما را تصاحب می‌ کنند؟!

همین قواعد برای بازاریابی ویروسی هم صادق است. زمانی که دنبال‌ کنندگان و مشتریان، محتوای یک برند را به این دلیل که جذاب است به اشتراک می‌ گذارند، ناخودآگاه پایه های بازاریابی ویروسی شکل می گیرد. این در حالی است که پلتفرم‌ هایی مانند اینستاگرام با ارائه قالب های متفاوت و پربازدید برای ریلز، باعث شده‌ اند که بازاریابی ویروسی برای برندها آسان‌ و آسان تر شود.

مقاله پیشنهادی: بازاریابی عصبی

مزایای بازاریابی ویروسی

  • صرفه‌ جویی در هزینه‌ های تبلیغاتی:

بازاریابی ویروسی به شما این امکان را می‌ دهد که با هزینه‌ ای اندک، پیام خود را به تعداد زیادی از مخاطبان برسانید. شما نیازی به پرداخت هزینه‌ های بالای رسانه‌ های سنتی یا دیجیتال ندارید؛ بلکه به افراد اعتماد می‌ کنید و آن ها هستند که پیام شما را به صورت دهان به دهان یا از طریق شبکه‌ های اجتماعی منتشر کنند.

  • افزایش دسترسی و شناخت:

بازاریابی ویروسی می‌ تواند باعث شود که برند، محصول یا خدمت شما در میان گروه‌ های مختلفی از مخاطبان شناخته شود و محبوبیت بیشتری کسب کند. این امر می‌ تواند منجر به افزایش تقاضا، مشتریان و درآمد شما شود.

  • ایجاد ارتباط عاطفی:

بازاریابی ویروسی معمولاً بر پایه ایجاد احساسات مثبت یا منفی در مخاطبان استوار است. این احساسات می‌ توانند باعث شوند که مخاطبان با برند، محصول یا خدمت شما ارتباط عاطفی برقرار کنند و به آن‌ها وفادار بمانند.

بنابراین بازاریابی ویروسی، یکی از تکنیک‌ های بازاریابی دیجیتال است که از شبکه‌ های اجتماعی موجود، برای افزایش آگاهی برند و فروش استفاده می‌ کند. این تکنیک، شامل ایجاد محتوایی است که به دلیل جذابیت آن، احتمال ویروسی شدن دارد و به سرعت توسط کاربران شبکه‌ های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌ شود.

مقاله پیشنهادی: تفاوت کارشناس فروش و بازاریابی

تکنیک های بازاریابی ویروسی

به طور کلی، تکنیک‌ های بازاریابی ویروسی می‌ توانند به پنج دسته تقسیم شوند:

  • تکنیک‌ های مبتنی بر محتوا:

این تکنیک‌ ها شامل ایجاد محتوایی است که مخاطبان را جذب کرده و سرگرم‌ کند، آموزش دهد یا با آن‌ها ارتباط برقرار کند. مثال‌ هایی از این تکنیک‌ ها عبارتند از ویدیوهای خنده‌دار، داستان‌ های الهام‌بخش، مقالات آموزشی، انیمیشن‌ ها و بازی‌ ها.

  • تکنیک‌ های مبتنی بر شبکه:

این تکنیک‌ ها شامل ایجاد محتوایی است که از ارتباطات و روابط مخاطبان با یکدیگر بهره می‌ برد. مثال‌ هایی از این تکنیک‌ ها عبارتند از مسابقات، نظرسنجی‌ ها، چالش‌ ها، توصیه‌ ها و دعوت‌ نامه ها.

  • تکنیک‌ های مبتنی بر احساس:

این تکنیک‌ ها، شامل ایجاد محتوایی است که احساسات قوی را در مخاطبان بر می انگیزد. مثال‌ هایی از این تکنیک‌ ها عبارتند از محتوایی که باعث برانگیختن حس تعجب، ترس، خشم، شادی، اندوه یا عشق در مخاطبان شود.

  • تکنیک‌ های مبتنی بر ارزش:

این تکنیک‌ ها شامل ایجاد محتوایی است که ارزشی برای مخاطبان داشته باشد. مثال‌ هایی از این تکنیک‌ ها عبارتند از محتوایی که اطلاعات مفید، راهنمایی‌ های کاربردی، تخفیف‌ ها، هدایا یا نمونه‌ های رایگان را ارائه می دهد.

  • تکنیک‌ های مبتنی بر فعالیت های غیرمنتظره:

این تکنیک‌ ها، شامل ایجاد محتوایی است که از حدود عادی خارج شده و مخاطبان را شگفت‌ زده می کند. مثال‌ هایی از این تکنیک‌ ها عبارتند از محتوایی که نقض قوانین، تغییر نگرش، تبدیل شخصیت یا انجام کارهای معمول را نشان می دهد.

برای ایجاد یک کمپین بازاریابی ویروسی موفق، لازم است که از تکنیک‌ های مناسب با هدف، بازار و بودجه خود استفاده کنید. همچنین باید محتوای خود را به گونه‌ ای طراحی کنید که همزمان توجه سریع، تعامل بالا، ارتباط عاطفی و انتقال پیام به شکلی ساده را در خود داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: نیچ مارکتینگ

مثال هایی از بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی در دنیا‌، مثال‌ های متعددی دارد که نشان‌ دهنده خلاقیت و تأثیرگذاری این روش تبلیغاتی است. در ادامه به برخی از این مثال‌ ها اشاره می‌کنیم:

  • کمپین «چرخ‌ ها» شرکت کانادایی تایر:

در این کمپین، یک ویدیوی کوتاه در سال 2016 منتشر شد که داستان دو پسربچه را نشان می‌ داد که یکی از آن‌ ها معلول بود و دیگری با ارائه یک چرخ‌ دوار به او کمک می‌ کرد. این ویدیو با ایجاد احساسات مثبت و الهام‌ بخش در مخاطبان، بیش از 200 میلیون بازدید و 3.8 میلیون اشتراک در شبکه‌ های اجتماعی کسب کرد.

  • کمپین «طرح‌ های واقعی زیبایی» شرکت داو:

مسئولان این کمپین، یک ویدیوی مستند را در سال 2013 منتشر کردند که نشان می‌ داد چگونه زنان، از خودشان، تصویری کمتر از واقعیت داشته و چگونه دیگران آن‌ ها را زیباتر می‌ بینند. این ویدیو با ایجاد شادی، اندوه و اعتماد به نفس در مخاطبان، بیش از 114 میلیون بازدید و 3.7 میلیون اشتراک در شبکه‌ های اجتماعی کسب کرد. این مثال‌ ها نشان می‌ دهند که بازاریابی ویروسی می‌ تواند با استفاده از تکنیک‌ های مختلف مانند محتوای مبتنی بر محتوا، شبکه، احساس، ارزش و ورود غیرمنتظره، پیام خود را به صورت گسترده و سریع در میان مخاطبان پخش کند.

بیشتر بخوانید: بازاریابی معکوس

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --