امروز برابر است با :4 اردیبهشت 1403

آموزش ویزیتوری (تکنیک های فروش حضوری)

ویزیتوری یا فروش حضوری، شغلی است که نیازمند داشتن مهارت های ارتباطی عالی و توانایی بالا در مذاکره دارد و افراد برای ورود به این حرفه و پیشرفت در آن، نیازمند کسب مهارت‌ها و ترفندهای مختلف هستند. تصمیم داریم در ادامه به آموزش ویزیتوری و نکات مهم در این زمینه بپردازیم.

ویزیتوری به چه معناست؟

ویزیتوری یا همان بازاریابی حضوری، به شغلی گفته می شود که مربوط به حوزه فروش برای یک کسب و کار ارائه‌دهنده کالا یا خدمات است و نیاز به ملاقات مستقیم و حضوری با مشتریان دارد. برای هر کسب و کاری چه از نوع B2C باشد و چه B2B، آموزش ویزیتوری برای تیم فروش هر سازمان، یک امر ضروری است که درآمد مالی را افزایش می دهد.

در اکثر اوقات، لازم است که شخص ویزیتور به شکل حضوری به فروشگاه‌ها، مراکز درمانی، رستوران‌ها و سایر مراکزی که متقاضی محصولات و خدمات کسب وکار مورد نظر هستند مراجعه ‌کند و برای فروش با آن ها مذاکره کند. این افراد وظیفه فروش محصولات و خدمات یک کسب و کار را به صورت حضوری و با رعایت اصول و قوانین بازاریابی به عهده دارند.

ویزیتورها بعد از شناسایی مشتریان متقاضی محصولات و خدمات، در دوره های زمانی مشخصی، برای دریافت سفارش‌های جدید به آن‌ها مراجعه می کنند. اصولا میزان حقوق دریافتی این افراد، براساس مقدار سفارشات دریافتی در یک ماه و به صورت درصدی از سود فروش، محاسبه می‌شود. از همین رو، برای ورود به این حرفه و داشتن یک درآمد قابل قبول از آن، لازم است به آموزش ویزیتوری و کسب مهارت‌های لازم برای افزایش فروش پرداخت.

مزایای فروش حضوری و ویزیتوری

در فروش حضوری و ویزیتوری، برای داشتن ارتباط موثر با مشتری، رعایت جزئیاتی مانند تکنیک‌های زبان بدن، نوع لباس پوشیدن، نحوه صحبت کردن و شیوه‌های مذاکره، بسیار مهم هستند. در این نوع فروش و در صورت رعایت اصول آن، میزان تاثیر گذاری بر مشتری و احتمال فروش بسیار زیاد است؛ در ادامه آموزش ویزیتوری، برخی از مزایای فروش حضوری آورده شده است:

 • امکان درآمد بیش تر
 • ایجاد یک رابطه صمیمانه، ارزشمند و باکیفیت با مشتری
 • داشتن فرصت برای پاسخگویی به سوالات و نگرانی‌های مشتریان و نرخ تبدیل بالا
 • امکان استفاده از ارتباط چشمی و تاثیر بیش تر بر مشتری
 • داشتن زمان زیاد برای ارائه مزیت ها و ارزش‌های محصولات و خدمات خود
 • امکان تاثیر گذاری بیش تر بر روند مذاکره
 • داشتن مشتریان از گروه های مختلف
 • شانس بیش تر برای کسب مشتریان وفادار
 • نمایش حضوری محصول و خدمات از نزدیک

آموزش ویزیتوری و تکنیک های فروش حضوری

در ادامه آموزش ویزیتوری، رعایت موارد زیر به شما کمک خواهد کرد:

 • محصولات و خدمات با کیفیت بفروشید

این اولین مرحله از موفقیت در فروش هر محصول و خدماتی است؛ چراکه کیفیت بالا، باعث افزایش رضایت و وفاداری مشتریان خواهد شد که این امر، متقاضیان و سود شما را چندین برابر می کند.

 • فضایی آرامش بخش ایجاد کنید

در انتخاب کلمات و نوع صحبت کردن، تمام تلاش خود را برای ایجاد یک رابطه و فضای دلنشین و آرامش بخش انجام دهید تا ارزش و کیفیت کار خود را به مشتری نشان دهید.

 • گزینه‌های کم تری پیشنهاد دهید

ارائه گزینه های بسیار مختلف به مشتریان، تنها آن ها را گیج خواهد کرد و احتمال خرید را پایین می آورد؛ در مقابل، با طرح چند سوال، به سلیقه و نیاز او پی ببرید و متناسب با آن ها، گزینه های خود را پیشنهاد دهید تا تصمیم گیری برای مشتریان ساده تر شود.

 • محصولات را به صورت حضوری به مشتریان تحویل دهید

یک تکنیک مهم در آموزش ویزیتوری این است که محصول را بلافاصله بعد از پرداخت هزینه در خرید حضوری، به مشتری تحویل دهید؛ زیرا این امر، خرید را برای مشتری لذت بخش تر می کند و تاثیر مثبتی بر تجربه او دارد.

 • در کار خود بهترین باشید

یکی از قدرتمندترین روش های فروش، فروش حضوری و ویزیتوری است که برای موفقیت در آن باید کیفیت بالا و برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. هنگام ملاقات با مشتریان، باید تمام توجه و تمرکز خود را به آن ها اختصاص دهید و از وقتی که در اختیار شما قرار داده اند، تشکر کنید تا متوجه اهمیت شما به آن ها شوند. لازم است در زمینه سلایق، اولویت ها و نیازهای مشتریان، اطلاعات کافی به دست آورید تا متناسب با آن ها گزینه های مناسب ارائه دهید و آن ها را برای خرید قانع کنید.

 • در مورد مشتریان خود تحقیق کنید

در آموزش ویزیتوری برای فروش B2B یا فروش سازمان به سازمان، لازم است در مورد شرکت مقابل تحقیق کنید؛ برای مثال می توانید با بررسی وب سایت آن ها و دنبال کردن اخبار مربوط به شرکت، نکات مهمی را درمورد کسب و کار آن ها پیدا کنید و از این نکات در جلسه فروش حضوری برای داشتن معامله بهتر استفاده کنید.

در فروش B2C یا فروش سازمان به مشتری نیز می‌توانید از این روش ها استفاده کنید؛ به طور مثال با داشتن شبکه های اجتماعی و دعوت مشتریان به مشارکت در صفحه کسب و کار خود، می توان اطلاعات زیادی از آن ها به دست آورد.

 • سوال و جواب های خود را پیش از جلسه آماده کنید

اصولا در مکالمات با مشتریان، یک سری جملات تکرار می شوند و دلایل یکسانی برای عدم تمایل آن ها به خرید بیان می شود، برای مثال ممکن است مشتریان بگویند که بودجه لازم یا نیازی به خرید محصول شما ندارند؛ در نتیجه، لازم است ویزیتور برای پاسخ به این سوالات، آماده باشد. علاوه بر آن، بهتر است سوالاتی که در جلسه فروش حضوری قصد دارید از مشتری بپرسید را نیز مشخص کنید؛ چراکه پرسش سوالات موثر و گوش دادن به پاسخ مشتری، از مهم ترین تکنیک های فروش حضوری است.

مقاله پیشنهادی: آموزش مذاکره فروش

سه قانون طلایی برای داشتن فروش حضوری

 1. از مشتری درمورد نیازها و خواسته هایش سوال کنید و به پاسخ ها او به دقت گوش دهید؛
 2. از همان ابتدا به سراغ فروش محصول یا خدمات خود نروید و با ایجاد یک مکالمه صمیمانه، اعتماد مشتری را جلب کنید و سپس گزینه های متناسب با نیاز مشتری را ارائه دهید؛
 3. بدون گرفتن یک جواب قطعی، جلسه را ترک نکنید؛ حتی در صورت ادامه روند معامله، تاریخ جلسه بعدی را مشخص کنید. در نتیجه، قدرت یک مکامله تاثیر گذار را در فروش حضوری دست کم نگیرید.
 • زمان‌بندی دقیق داشته باشید

شما به عنوان یک ویزیتور، وظیفه زمان بندی جلسات فروش حضوری را به عهده دارید و باید مدت زمانی که برای ارائه محصول یا خدمات نیاز دارید را مشخص کنید و به مشتری اطلاع دهید. لازم است به قرارهای خود به موقع برسید و به وقتی که مشتری برای شما اختصاص داده است، احترام بگذارید؛ زیرا با رسیدن به موقع و داشتن رفتار مودبانه، قابل اعتماد به نظر می‌رسید.

 • احتمالات را پیش بینی کنید

همان طور که می دانید در زمینه فروش، شنیدن جواب «نه» از مشتری، یک امر طبیعی است؛ ولی در برخی مواقع، مشتریان تنها بلاتکلیف و نیازمند کمک برای تصمیم گیری هستند. در این شرایط می توانید با ارائه یک پیشنهاد وسوسه برانگیز یا بیان مزیت های محصول و خدمات خود، مشتری را از خرید مطمئن کنید.

 • به مشتری با دقت گوش دهید

یک نکته مهم در آموزش ویزیتوری این است که باید بیش از آن که صحبت کنید، به مشتری خود گوش دهید؛ زیرا این مسئله باعث می شود نیازها و خواسته های مشتریان را بشناسید و بر اساس آن، پیشنهادات خود را ارائه دهید. این تکنیک باعث جلب اعتماد مشتری برای خرید از شما می شود و شما می توانید با دیدی بازتر، افراد را متقاعد کنید که محصولات و خدمات شما برای آن ها مناسب است.

 • برای انتقادات و اعتراضات مشتریان آماده باشید

انتقادات و اعتراضات مشتریان، قسمتی از حرفه ویزیتوری و اجتناب ناپذیر است و همه افراد فعال در این زمینه آن را تجربه کرده‌اند؛ اما ویزیتور‌های موفق، خود را برای دادن پاسخ های مناسب به این اعتراضات و انتقادات از پیش آماده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: فرصت فروش

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --